
Rodzaje przewodów fotowoltaicznych
W instalacjach solarnych stosuje się specjalnie do tego wyprodukowane przewody fotowoltaiczne o odpowiedniej konstrukcji oraz izolacji, która musi spełniać wyśrubowane wymagania. Ściśle określono to w międzynarodowych normach PN-EN 506 18:205.03 oraz N-SEP-E-004. Kable te narażone są na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak:
- wahania temperatury;
- wilgotność powietrza;
- opady śniegu, deszczu, uderzenia gradu;
- długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV.
Ze względu na konieczność wytrzymania przez kabel tak trudnych warunków, mają one znacznie grubszą, podwójną izolację niż zwykłe kable elektryczne. Przewody te charakteryzują się także większą giętkością – jest to klasa 5 lub 6. Kable solarne dobierane są do konkretnej instalacji fotowoltaicznej i jej parametrów – w związku z tym, mogą mieć grubość od 4,5mm do 28mm. Izolacja kabli wykonana jest z materiałów trudnopalnych, wytwarzających małe ilości dymu podczas spalania, odpornych na kwasy i zasady.
Różne zastosowanie kabli solarnych
Przewody fotowoltaiczne łączą całą instalację solarną w jedną całość – dzięki temu możemy w domu cieszyć się prądem pozyskanym z energii słonecznej. Należy tutaj zaznaczyć, że do prawidłowego wykonania połączeń w instalacji wymagane jest użycie odpowiedniego okablowania. Innymi kablami łączy się poszczególne moduły fotowoltaiczne ze sobą, kolejne prowadzone są od modułów do inwertera, natomiast inne przewody są po stronie prądu stałego. Są to szczegóły, które musi znać każdy monter instalacji fotowoltaicznej. To właśnie on dobiera rodzaj i grubość kabla do mocy montowanej instalacji fotowoltaicznej.
Jeżeli chcemy dowiedzieć się więcej o kablach solarnych – Internet służy pomocą! Możemy znaleźć artykuły dedykowane danemu zagadnieniu, takie jak https://enerad.pl/aktualnosci/kable-solarne-jakie-powinny-byc-przewody-do-fotowoltaiki/. Dzięki temu wiemy więcej, co przekłada się na bardziej świadomy wybór danego materiału.
Jak prawidłowo prowadzi się kable solarne?
Kable muszą być położone w taki sposób, aby gwarantować jak największy poziom bezpieczeństwa całej instalacji. Należy zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy, takich jak:
- miejsce; kable nie mogą być ułożone tam, gdzie zbiera się woda i przez długi czas będą narażone na oddziaływanie wilgoci;
- ułożenie; należy układać je tak, by były narażone jak najmniej na oddziaływanie negatywnych warunków atmosferycznych;
- sposób położenia; kable muszą być odpowiednio ułożone – w czasie zimy skracają się, a w czasie lata rozciągają pod wpływem temperatury.
Nie powinno się unikać układania kabli solarnych w przewodach kominowych, ze względu na fakt, że zmniejszają one przepustowość takiego komina. To może mieć fatalne konsekwencje dla mieszkańców domu.
Dlaczego warto wybrać dobre kable solarne do instalacji fotowoltaicznej?
Instalacja fotowoltaiczna nie jest tania, a sam koszt okablowania stanowi tylko mały ułamek tej ceny. Dlatego nie warto oszczędzać na tym elemencie, ponieważ odgrywa on bardzo istotną rolę. To kablami solarnymi płynie prąd, to one mogą ulec uszkodzeniu i doprowadzić do poważnych usterek w domu, a nawet pożaru. Koniecznie należy zadbać o to, by kupić jak najlepszej jakości kable, które będą miały gwarancję na okres nie krótszy, niż żywotność instalacji fotowoltaicznej, czyli od 15 nawet do 25 lat.
Kable do instalacji fotowoltaicznych to może nie najbardziej oczywisty temat, o którym myślimy, kiedy zastanawiamy się nad instalacją w domu, ale z pewnością wpływa na finalny efekt. Wiążą się one bezpośrednio z bezpieczeństwem całej instalacji. Dobór odpowiedniego okablowania, o wysokiej klasie, da pewność, że instalacja będzie bezpiecznie służyła przez cały okres jej gwarancji.